MATURA 2021 - podsumowanie egzaminu w sesji głównej
Egzamin maturalny ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych zdało 38 na 43 tegorocznych absolwentów ZSP w Koszalinie, co stanowi 88% wszystkich zdających (26/29 czyli 90% w Liceum Plastycznym, 12/14 czyli 86% w Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pieknych).
Wszyscy absolwenci, którzy nie zdali egzaminu (5 osób), nie zdali go tylko z jednego przedmiotu, mieli więc prawo przystąpić do egzaminu poprawkowego. Absolwenci zdawali egzaminy pisemne z przedmiotów obowiązkowych, tj. języka polskiego, języka obcego, matematyki, nie musieli przystępować do egzaminu maturalnego z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym (z tego przywileju skorzystało 3 na 43 absolwentów). W tym roku szkolnym, z uwagi na epidemię koronawirusa, nie przeprowadzano części ustnej egzaminu.
W dalszej części prezentujemy szczegółowe statystyki.
W dniach 13-14 kwietnia 2021 odbyły się centralne eliminacje Olimpiady Artystycznej, podczas których naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy IVB - Antonina Sajek.
W tym roku wszystkie etapy Olimpiady miały zdalny charakter, eliminacje centralne odbyły się za pomocą platformy Zoom. Do tego etapu dochodzą uczniowie, którzy z obu części egzaminu pisemnego uzyskali łącznie 20 pkt, w tym minimum 5 pkt. z opisu dzieła.
Finał Olimpiady odbył się 15 kwietnia 2021 roku o 17:00. Podczas ogłaszania wyników w gronie wyróżnionych finalistów znalazła się podopieczna pani Ingi Marciszuk-Mazur, tegoroczna maturzystka, Antonina Sajek.
Olimpiada Artystyczna szczyci się długą tradycją – pierwsze eliminacje przeprowadzano w 1976 roku. Do 2004 roku organizatorem olimpiady było Muzeum Narodowe w Warszawie, a od 2004 roku jej organizację przejęło – powołane do tych celów – Stowarzyszenie Przyjaciół Olimpiady Artystycznej z siedzibą w Muzeum Narodowym w Warszawie. Olimpiada Artystyczna jest adresowana do uczniów szkół ponadgimnazjalnych interesujących się sztuką – plastyką lub muzyką.
Więcej na: https://olimpiada-artystyczna.pl/o-konkursie/
Facebook - oficjalny profil OA
Gratulujemy wszystkim uczestnikom, ich nauczycielom i rodzicom. Szczególne gratulacje wysyłamy uczniom naszej szkoły, którzy przygotowywali się do udziału w tegorocznej edycji.
Nikodem Kin i Zuzanna Marczyńska laureatami VII Międzynarodowego Biennale Fotografii Szkół Plastycznych "Bio-forma"
Napisała Katarzyna Gwardiak-Kocur
Środę 16 czerwca klasa 3a spędziła przyjemnie na wycieczce do Słupska, gdzie miała sposobność obejrzeć zgromadzone w Muzeum Pomorza Środkowego prace Stanisława Ignacego Witkiewicza, prezentowane na dwóch wystawach: „ Witkacy. Obrazy-rysunki-grafiki+archiwalia „ , oraz „ Witkacy inaczej”.
Na zdjęciu klasa IIIA z wychowawczynią Małgorzatą Antoniak
Z kolei, uczestnicy mieli możliwość wykonać własnoręcznie pastelowe portrety na wzór tych z okresu istnienia jednoosobowej Firmy Portretowej „S. I. Witkiewicz” działającej w latach 1925-1939. Wrażeń dopełniły pozostałe zbiory dostępne w Białym Spichlerzu tegoż muzeum, powiązane (czasem dość luźno ) z twórczością Witkacego.
Zuzanna Siergiej wyróżniona w XX Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym "Człowiek, świat, przyroda"
Napisane przez Piotr WasilewskiNasze uczennice nagrodzone w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Kwiaty w naturze i przestrzeni”
Napisane przez Piotr WasilewskiZuzanna Siergiej autorką logo Roku Koszalińskiej Kultury
Napisane przez Piotr Wasilewski
Rozstrzygnięto konkurs na logo Roku Koszalińskiej Kultury. Wydział Kultury i Spraw Społecznych zwrócił się do Zespołu Szkół Plastycznych im. Władysława Hasiora w Koszalinie z propozycją zorganizowania wewnętrznego konkursu na stworzenie znaku graficznego, który będzie firmował Rok Koszalińskiej Kultury.
źródło fot. Rzecznik Urzędu Miasta Koszalin
Uczniowie naszej szkoły pod nadzorem swoich opiekunów przygotowali wiele interesujących propozycji. Wybór tego jedynego znaku nie był łatwy, do ostatniej chwili trwały dyskusje jury.
22 kwietnia 2021 roku Rada Miejska w Koszalinie podjęła Uchwałę w sprawie organizacji obchodów Roku Koszalińskiej Kultury. Jest to odpowiedź na wniosek Rady Kultury przy Prezydencie Miasta.
Wernisaż wystawy intermedialnej "Rebelia"
Napisane przez Piotr WasilewskiWernisaż Rebelii za nami. Gospodarzem wydarzenia był Teatr Dialog, który udostępnił salę widowiskową na czas ekspozycji. Wystawę prac grupy obejrzeli między innymi rodzice i przyjaciele, a także wielu uczniów i nauczycieli Plastyka.
Mimo, iż członkowie grupy przygotowują się do rekrutacji na studia, to mocno zaangażowali się w przedsięwzięcie. Przygotowali ekspresyjne prace malarskie, wydruki projektów graficznych, plakatów, a także kilka prac wykonanych wspólnie.
Filmowa Akademia Integracji Ty i Ja w Plastyku
Napisała Katarzyna Gwardiak-Kocur
W dniu 11 czerwca 2021 roku uczniowie naszej szkoły mieli okazję wysłuchać wykładu pt. "Obraz niepełnosprawności w sztuce i filmie". Swoją prezentacją zaszczycił nas dr Piotr Szarszewski z Wydziału Humanistycznego Politechniki Koszalińskiej, który tworzy Filmową Akademię Integracji TY i JA.
Nasz gość naszkicował obraz osób niepełnosprawnych w sztuce europejskiej. Płynnie z przedstawień malarskich i fotograficzych wprowadzeni zostaliśmy w świat filmu. Na podstawie fragmentów wybranych dzieł zobrazowane zostały trudy funkcjonowania w osób niepełnosprawnych w społeczeństwie.
Konsultacje dla kandydatów do Plastyka 2021
Napisała Katarzyna Gwardiak-KocurDzień sportu w Plastyku
Napisane przez Łukasz Drożdżal, Marta Mierzwa, Joanna Dybowska
9 czerwca nie upłynął w Plastyku pod znakiem nudy. Wuefiści w naszej szkole zorganizowali "Dzień sportu" dostarczając nam wielu miłych niespodzianek. Cała szkoła spotkała się na terenach zielonych przed szkołą, by w duchu sportowej rywalizacji zjednoczyć się we wspólnych zmaganiach. Uczniowie z wychowawcami wzięli udział w grze plenerowej, przeciąganiu liny i wielu innych konkurencjach. Zwycięzcą została klasa IIIa. Gratulujemy!
We wtorek 4 maja odbył się egzamin maturalny z języka polskiego. Do matury przystąpili absolwenci trzech klas maturalnych: IVA, IVB i VIG. Maturzyści obowiązkowo przystąpią jeszcze do dwóch egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: matematyki i języka obcego nowożytnego, nie zdają natomiast obowiązkowych egzaminów ustnych. Pomimo braku obowiązku przystępowania do egzaminu z przedmiotu na poziomie rozszerzonym licznie zadeklarowali chęć zdawania egzaminów rozszerzonych z języka polskiego, historii sztuki, języka angielskiego, a nawet do egzaminu z matematyki.
Rokrocznie, wraz z końcem kwietnia, maturzyści naszego Plastyka spotykali się ze swoimi wychowawcami i nauczycielami na uroczystości zakończenia roku szkolnego po odbiór świadectw. Pandemia przerwała jednak tę tradycję. Powtarzając słynne już: „w związku z zaistniałą sytuacją…” absolwentki i absolwentów pożegnanaliśmy w maju.
30 kwietnia br. zakończył się kolejny rok szkolny dla uczniów klas IVA, IVB i VIG. Z powodu panującej pandemii oficjalne zakończenie roku szkolnego dla uczniów klas maturalnych odbyło się 31 maja. Podczas uroczystości dyrektor szkoły p.Urszula Januszewska wręczyła listy gratulacyjne i nagrody ksiązkowe absolwentom, którzy usyskali wysokie wyniki w nauce oraz listy gratulacyjne od Prezydenta Miasta Koszalina, tym którzy uzyskali bardzo dobre i celujące wyniki na egzaminach dyplomowych.
Plener rysunkowo-malarski klas IIIB i IIIC (Wdzydze Kiszewskie 20-28.05.21).
Napisane przez Inga Marciszuk-Mazur
Pozdrawiamy z pleneru we Wdzydzach! Od 20 do 28 maja odbywa się plener malarski klasy 3b i 3c. Pomimo kapryśnej pogody codziennie pracujemy w terenie. Motywów malarskich tu nie brakuje. Piękna kaszubska wieś otoczona jest jeziorami i lasami Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Korzystamy także z uprzejmości Muzeum Etnograficznego, które bezpłatnie udostępnia nam teren z malowniczą architekturą skansenu.
Plener rysunkowo-malarski klas IIIA i VG we Wdzydzach Kiszewskich 12-20.05.2021
Napisała Katarzyna Gwardiak-Kocur
Uczniowie klas VG i IIIA między 12-20.05.2021 brali udział w plenerze rysunkowo-malarskim, który miał miejsce we Wdzydzach Kiszewskich! Opiekunkami grupy były panie nauczycielki rysunku i malarstwa: Agnieszka Sieńkowska i Ewa Miśkiewicz-Żebrowska. Efekty ich pracy będziemy mogli oglądać na wystawie poplenerowej, która zaprezentowana zostanie w naszej szkole.
14 maja to dzień, w którym co roku świętujemy! 93 lata temu w Nowym Sączu urodził się artysta nieprzeciętny, nowatorski, niepowielający żadnych wzorców. Twórczo realizował się w wielu dziedzinach sztuki, dla Władysława Hasiora sztuka nie miała granic. Specjalnie na dzisiejszą okazję przygotowaliśmy dla Was prezentację o naszym partonie.
10 maja 2021 roku uczniowie drugiej klasy specjalizacji fotografia artystyczna wraz z nauczycielką przedmiotu Katarzyną Gwardiak-Kocur udali się na plener do Łeby. Wyjazd zorganizowany został w ramach prowadzonych zajęć lekcyjnych. Grupa plenerowa eksplorowała wyjątkowy krajobraz Słowińskiego Parku Narodowego. Zadaniem uczniów było podjęcie wnikliwej obserwacji otoczenia. Tematem przewodnim pleneru była: synteza.
13 uczniów klasy II specjalizacja: fotografia artystyczna
Marcel Perliński i Martyna Serweta nagrodzeni w Filmowym Konkursie Ekologicznym
Marcel Perliński (2c) zajął pierwsze miejsce, a Martyna Serweta (2c) uzyskała wyróżnienie w Filmowym Konkursie Ekologicznym zorganizowanym przez V LO w Koszalinie w ramach programu Społecznik.
Zadaniem uczniów było nakręcenie filmów poświęconych segregacji śmieci.
W dniach od 07 kwietnia do 15 kwietnia w Zespole Szkół Plastycznych im. Władysława Hasiora odbyły się egzaminy dyplomowe. Między 07-09 kwietnia 2021 roku uczniowie klas maturalnych odpowiadali podczas egzaminu teoretycznego z historii sztuki. Natomiast w dniach 12-15.04.2021 komisja egzaminacyjna miała okazję zapoznać się z wykonanymi w pracowniach specjalizacji pracami dyplomowymi. Uczniowie prezentowali pracę dyplomową z przedmiotu wiodącego (ceramika artystyczna, projektowanie graficzne, snycerstwo i tkanina artystyczna) oraz wybrane prace z rysunku, malarstwa lub rzeźby. W tym roku wszystkie obrony egzaminów w części praktycznej odbywały się na terenie szkoły. Do egzaminu przystąpiło 42 abiturientów.
Wyróżnienia za wyniki egzaminów dyplomowych otrzymali:
Gołaszewski Paweł (klasa VIG)
Olesiak Weronika (klasa VIG)
Wasilewska Kaja (klasa VIG)
Perz Klaudia (klasa IVB)
Rzepecka Blanka (klasa IVB)
Sajek Antonina (klasa IVB)
Relacja z odbrony prac dyplomowych w roku szkolnym 2020/2021
Nagroda dla Martyny Dyrcz w XIII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym i Fotograficznym: „Witkacy i ja”
Napisane przez Paweł Rogalski
Organizatorem konkursu "Witkacy i ja 2020" jest Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz Szkoła Podstawowa nr 3 im. Janusza Korczaka w Słupsku. Na XIII edycję konkursu plastyczno-fotograficznego; "Witkacy i ja" wpłynęło ogółem 276 prace z 27 szkół podstawowych, szkół średnich, liceów plastycznych i placówek kulturalnych w tym 150 prac plastycznych i 126 fotografii. Jedną z laureatek została Martyna Dyrcz (z klasy 3B), otrzymując: Nagrodę Prezesa Fundacji „Indygo” i słupskiej grupy „Witkacy cacy cacy” w Słupsku. Martyna na co dzień pracuje w pracowni malarstwa i rysunku Pawła Rogalskiego.
Serdecznie gratulujemy!
Konsultacje dla kandydatów do Plastyka 2021
Napisała Katarzyna Gwardiak-Kocur
Serdecznie zapraszamy młodzież zainteresowaną podjęciem nauki w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im.Władysława Hasiora w Koszalinie na KONSULTACJE przygotowujące do egzaminu wstępnego do naszej szkoły.
W dniach 27, 28, 31 maja 2021 roku odbędą się spotkania z naszymi nauczycielami, w ramach których uczniowie wykonają trzy ćwiczenia plastyczne w ciągu 3 dni. Prace realizowane podczas konsultacji będą zbliżone do tych podejmowanych podczas egzaminu wstępnego.
Dzień otwarty - podsumowanie spotkań uczniów z kandydatami
Napisał Wojciech KoniecznyZakończyliśmy właśnie plastykowy dzień online na żywo!
Od rana gościliśmy wielu uczniów w specjalnie przygotowanych pokojach tematycznych - od 10:00 do 16:00 można było zajrzeć m.in. na tkaninę artystyczną, snycerstwo czy grafikę.
Pojawiało się mnóstwo pytań, na które - mamy nadzieję - wszyscy zainteresowani otrzymali satysfakcjonujące odpowiedzi.
Mamy za sobą przemiły dzień i liczymy na to, że od września będziemy mogli zobaczyć wszystkich naszych gości w Plastyku!
Dominika Warchulska wyróżniona w XVII OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE LITERACKIM „Obraz a słowo. Literacki opis dzieła malarskiego”
Napisane przez Inga Marciszuk-MazurW XVII OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE LITERACKIM „Obraz a słowo. Literacki opis dzieła malarskiego” DOMINIKA WARCHULSKA otrzymała wyróżnienie honorowe w kategorii formalnej. W tym roku tematem analizy był obraz Wacława Borowskiego „Nad wodą” znajdujący się w zbiorach Muzeum Górnośląskiego. Organizatorzy podkreślają szczególnie wysoki poziom tegorocznej edycji. Rangę konkursu podkreśla fakt, że odbywa się on pod patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej.
Więcej na stronie internetowej muzeum: https://muzeum.bytom.pl/?p=20362
Serdecznie gratulujemy laureatom!
Maja Adametz i Lilianna Maleszak laureatkami XIX Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Inne spojrzenie”
Napisane przez Inga Marciszuk-MazurNasze uczennice zostały laureatkami XIX Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Inne spojrzenie” organizowanego przez Ognisko Pracy Pozaszkolnej nr 1 w Sosnowcu. „Życie bajką jest” to temat przewodni tegorocznej edycji. Na konkurs napływa co roku kilka tysięcy prac dzieci i młodzieży z całego świata. MAJA ADAMETZ otrzymała nagrodę, natomiast LILIANA MALESZAK wyróżnienie. Prace zostały wykonane pod kierunkiem Ingi Marciszuk – Mazur.Maja Adametz NAGRODA
Dzień otwarty - spotkania online z uczniami Plastyka dla kandydatów
Napisał Wojciech Konieczny
25 marca nasza przewodnicząca SU Paulina Domek miała zaszczyt uczestniczyć w konsultacjach Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem, w trakcie której młodzież dyskutowała na przeróżne tematy. Paulina - z racji przeszłości związanej z działalnością ekologiczną - została przydzielona do grupy o tematyce ekologicznej. W trakcie konsultacji udało się wyklarować kilka bardzo ważnych kwestii i ocenić, co najbardziej dotyka młodzież w życiu obywatelskim. Jesteśmy pod wrażeniem ilości uczestników (ponad 300!), którzy wzięli udział w konsultacjach, oraz liczymy na widoczne efekty tegoż spotkania.
W ubiegły poniedziałek przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Paulina Domek miała przyjemność wziąć udział w debacie organizowanej przez V LO - uczniowie poświęcili ją na porozmawianie na temat plastiku i tego, jak możemy minimalizować szkody, które wyrządza naszej planecie. Mamy nadzieję, że niedługo będziemy mogli obserwować takie debaty coraz częściej, ponieważ zabieranie głosu w kluczowych sprawach przez młode osoby jest niezwykle ważne.
Dziękujemy raz jeszcze V LO za zaproszenie i nie możemy doczekać się kolejnych spotkań!
Wyróżnienie Nikodema Kin w Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym "Young man in XXI century"
Napisała Katarzyna Gwardiak-Kocur
Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny w Kownie organizowany jest przez Kaunas Youth Mass Media Centre oraz Kaunas Students Technical Creation Center. Każdego roku konkurs odbywa się pod hasłem "Young Man in XXI Century". W 13. odsłonie konkursu zaprezentowało swoje prace 279 fotografów w liczbie 1957 fotografii. W grupie tegorocznych uczestników znaleźli się obywatele: Białorusi, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rosji, Ukrainy a także z Chin.
Wśród laureatów znalazł się nasz uczeń Nikodem Kin (z klasy IIA). Otrzymał on wyróżnienie w kategorii wiekowej 12-16 lat.
Young Man in XXI Century to konkurs, w którym prace oceniane są przez artystów fotografików i wykładowców fotografii. Od lat nagradzane w nim prace prezentują wyjątkowo wysoki poziom artystyczny. Uczestnicy zgłaszają prace w trzech grupach wiekowych: 12-16, 17-19, 20 - 29 lat. Nagrody w tegorocznej edycji przyznane zostaną w czerwcu 2021 w siedzibie organizatora.
Nikodem do konkursu przygotowywał się podczas zajęć ze specjalizacji z Katarzyną Gwardiak-Kocur nauczycielką prowadzącą pracownię fotografii artystycznej w naszej szkole.
Serdecznie gratulujemy życząc Nikodemowi dalszych sukcesów!
Tomasz Wróblewski i Aleksandra Bałdowska laureatami konkursu rzeźbiarskiego im. Stanisława Zagajewskiego
Napisała Katarzyna Gwardiak-KocurXIII Ogólnopolski Konkurs Rzeźbiarski dla Dzieci i Młodzieży im. Stanisława Zagajewskiego miał w tym roku wyjątkowy charakter. Prace zgłaszane do konkursu oceniane były w dwóch kategoriach. Pierwsza to prace wykonane na miejscu, zgłoszono ich 44 sztuki. Druga kategoria prac to prace nadesłane bezpośrednio do organizatora w liczbie 64 rzeźb.
Dnia 19 lutego jury konkursu złożone z przedstawicieli Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, gdzie znajduje się stała ekspozycja oraz magazyn rzeźb Stanisława Zagajewskiego, oraz przedstawiciele Centrum Kultury „Browar B.” przyznało 20 nagród i 24 wyróżnienia. Jednym z nagrodzonych w konkursie, w kategorii szkół ponadpodstawowych oraz prac nadesłanych (realizowanych poza miejscem przeprowadzania konkursu), został nasz uczeń Tomasz Wróblewski z klasy VG. Tomasz otrzymał pierwszą nagrodę w swojej kategorii. Wyróżniona w tej samej kategorii została także Aleksandra Bałdowska z klasy IIB.
Uczniów do konkursu przygotowała pani Dorota Śnieg - nauczycielka prowadząca pracownię rzeźby i ceramiki artystycznej w naszej szkole.
Serdecznie gratulujemy laureatom życząc im dalszych sukcesów!