W związku z podjęciem działań mających na celu przeciwdziałanie rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-COV-2 na ternie kraju, zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze w ZSP im. Władysława Hasiora w Koszalinie zostają w dniach od 12 marca do 10 kwietnia 2020 r. zawieszone. W czasie zawieszenia zajęć dydaktycznych szkoła obsługuje interesantów wyłącznie telefonicznie pod numerem telefonu 459 450 064 !!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zaloguj się

Zespół Szkół Plastycznych im. Władysława Hasiora w Koszalinie

W skład Zespołu Szkół Plastycznych (ZSP) wchodzą:

1.  

2. 

Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Władysława Hasiora w Koszalinie (PLSP), w którym nauka trwa 5 lat. Przyjmowani są do niego kandydaci po ukończeniu szkoły podstawowej.
Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych (OSSP), w której nauka trwała 6 lat (3 lata gimnazjum plastycznego i 3 lata liceum plastycznego). Obecnie szkoła ta podlega wygaszaniu, ze względu na likwidację gimnazjów. 

W szkole realizowane jest kształcenie ogólnokształcące i kształcenie artystyczne. Nauka kończy się uzyskaniem świadectwa maturalnego oraz tytułu zawodowego „plastyk” w określonej specjalizacji.

Kształcimy w zawodzie „plastyk” w specjalnościach (do wyboru):

      techniki graficzne – w specjalizacji: projektowanie graficzne,
  fotografia i film – w specjalizacji fotografia artystyczna.
  formy rzeźbiarskie – w specjalizacjach:
    - ceramika artystyczna,
    - snycerstwo,
  formy użytkowe – wzornictwo – w specjalizacji: tkanina artystyczna,

Obok wszystkich przedmiotów ogólnokształcących (jak w każdym innym liceum) oraz wymienionych specjalizacji, w PLSP realizowane są następujące przedmioty artystyczne:

     historia sztuki,
  podstawy projektowania – kompozycja,
  rysunek i malarstwo,
  rzeźba,
  podstawy fotografii i filmu.

EGZAMIN WSTĘPNY

Kandydaci do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych  (PLSP) przystępują do egzaminu wstępnego. Składa się on z dwóch części:

   1. część praktyczna, której zadaniem jest zbadanie predyspozycji plastycznych i wrażliwości estetycznej kandydata;
   2. część teoretyczna, to rozmowa badająca zainteresowania kandydata sztukami plastycznymi oraz wydarzeniami kulturalnymi.
Szczegóły dotyczące egzaminu wstępnego omówione są na stronie internetowej szkoły, w zakładce: Rekrutacja.


EGZAMIN MATURALNY I DYPLOMOWY
Zwieńczeniem kształcenia w szkole plastycznej są dwa egzaminy:
1. egzamin dyplomowy, który składa się z części praktycznej oraz z części teoretycznej:
część praktyczna polega na prezentacji i obronie, przed komisją, pracy dyplomowej, która stanowi podsumowanie wiedzy i umiejętności nabytych na wybranej specjalizacji,
część teoretyczna jest egzaminem z historii sztuki;
2. egzamin maturalny, który stanowi przepustkę na dowolny kierunek studiów.


Co jeszcze warto wiedzieć:
Uczniowie szkoły plastycznej, mieszkający w sporej odległości od Koszalina, korzystają z Internatu przy Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie, przy ul. Fałata 32. W internacie mieszkają jedynie uczniowie szkół artystycznych: muzycznej i plastycznej.
Dzięki niewielkiej liczbie uczniów w ZSP nikt w szkole nie jest anonimowy, a atmosfera jest niezwykle przyjazna.  Mało liczne klasy sprzyjają lepszym możliwościom uczenia się i nawiązywania relacji.


Uczniowie PLSP:
- w pierwszej klasie, dokonują wyboru jednej z pięciu specjalizacji, mając do wyboru: projektowanie graficzne, fotografię artystyczną, ceramikę artystyczną, tkaninę artystyczną, snycerstwo;
- uczestniczą w wielu, zarówno ogólnopolskich, jak i międzynarodowych, konkursach plastycznych, w których zdobywają liczne nagrody;
- uczestniczą w obowiązkowych plenerach artystycznych:
klasa II – plener artystyczny w Koszalinie i okolicy(3-5 dni);
klasa III – plener malarski w miejscowości nadmorskiej (7 dni);
klasa IV - plener malarski w górach lub innej miejscowości w Polsce (14dni);
Każdego roku wyniki egzaminów maturalnych, uzyskiwane przez naszych uczniów, dają szkole plastycznej wysokie miejsca w edukacyjnym rankingu koszalińskich szkół.
Absolwenci Zespołu Szkół Plastycznych im. W. Hasiora w Koszalinie z powodzeniem podejmują studia nie tylko na uczelniach artystycznych, ale także na kierunkach niezwiązanych ze sztukami plastycznymi.

  • Nasi uczniowie już w klasie pierwszej liceum dokonują wyboru jednej z czterech specjalizacji, mając do wyboru:
    CERAMIKĘ ARTYSTYCZNĄ, PROJEKTOWANIE GRAFICZNE, SNYCERSTWO, TKANINĘ ARTYSTYCZNĄ, FOTOGRAFIĘ ARTYSTYCZNĄ

CERAMIKA ARTYSTYCZNA

Dobrze wyposażone pracownie i nowoczesny piec ceramiczny pozwalają na wykonywanie unikatowych prac, które zdobyły już wiele prestiżowych nagród na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych.

 

 

 

PROJEKTOWANIE GRAFICZNE (dawniej reklama wizualna)
W pracowni wyposażonej w nowoczesny sprzęt komputerowy i oprogramowanie graficzne uczniowie pracują wykorzystując graficzne programy komputerowe – podstawowe narzędzia pracy każdego grafika. Absolwenci tej specjalizacji podejmują studia na kierunkach takich jak: grafika, projektowanie wnętrz, reżyseria, design, wzornictwo albo podejmują samodzielną działalność na rynku kreatywnym.

SNYCERSTWO
Głównym celem nauczania snycerstwa jest przygotowanie do prac rzeźbiarskich związanych z odtwarzaniem rzeźb i detali stolarki - snycerstwa w budynkach zabytkowych, meblach rzeźbionych i wykonawstwa własnych realizacji rzeźby w drewnie.

 

TKANINA ARTYSTYCZNA
Na tkaninie artystycznej uczniowie projektują i samodzielnie wykonują oryginalne tkaniny artystyczne i elementy dekoracji wnętrz. Współcześnie zauważa się ogromne zainteresowanie tą dziedziną sztuki.
Specjalistów w tej dziedzinie na rynku pracy ceni się bardzo wysoko.

 

 

"Plastyk jak malowany" - reportaż TV Max w Koszalinie (czerwiec 2014r)

 

Z powodu licznych pytań odnośnie dostępu do dziennika elektronicznego LIBRUS zamieszczamy krótką instrukcję logowania użytkownika poprzez przeglądarkę internetową. Jednocześnie prosimy o systematyczne sprawdzanie powiadomień wysyłanych za jego pośrednictwem do uczniów, rodziców i nauczycieli.

Poradnik logowania LIBRUS.pdf

 

 

Warsztaty RAKU 

 

 

 

Podstawy projektowania

Snycerstwo

Pracownia rzeźby

Ceramika artystyczna

Rysunek i malarstwo

Tkanina artystyczna

Projektowanie graficzne

Fotografia


Tagi: Zespół Szkół Plastycznych w Koszalinie, szkoła plastyczna, Koszalin, gimnazja w Koszalinie, plastyk, uczniowie plastyka, biennale, lp, ossp, zsp, Władysław Hasior, gimnazjum plastyczne, przegląd szkół plastycznych, liceum ogólnokształcące, gimnazjum, szkoły w Koszalinie, egzaminy do plastyka, liceum plastyczne w Koszalinie, konkursy plastyczne, matura, rysunek, malarstwo, rzeźba, ceramika, reklama wizualna, snycerstwo, tkanina artystyczna, fotografia, liternictwo, projektowanie, historia sztuki, plastyk koszalin, wyprzedarz prac, artysta plastyk, dyplomy, przeglad rysunku malarstwa rzeźby


kbp 

koszalinski grafik kultury